Harold C. Chapin Award

The Harold C. Chapin Award was established in 1958 and first awarded to Harold C. Chapin, who served as secretary of AATCC for 25 years. Dr. Chapin was cited for his example that inspired the creation of the award, for his outstanding leadership, for dignity and integrity in office, for indefatigable attention to minor detail and major policy, for advancing the Association’s objectives, for bringing national and international prestige to the Association, and for long and devoted service.

Eligibility

Any individual member of AATCC may submit a nomination. Selection is by unanimous choice of the CS61 Chapin Award Committee

Nominees must have the following qualifications to be considered for this award:

  • Individual member of AATCC
  • At least 20 years of continuous membership
  • Outstanding service to AATCC, enabling the Association to attain the objects for which it was founded

Chapin Award

The award is presented annually at AATCC’s Textile Discovery Summit. It includes:

  • Illuminated scroll
  • US$1,000 honorarium
  • Free Textile Discovery Summit registration for recipient and a guest (for the year in which the award is presented)
  • Invitation to VIP cocktail reception at Summit, including professional photos with AATCC President
  • Press release, social media posts, magazine article, etc. announcing award recipient, including photo and bio

Below are past recipients of the Chapin Award:

2020: Elizabeth A. Eggert, Procter & Gamble
2019: Debra F. Chronicle
2018: Sandra L. Johnson, Color Solutions International (CSI)- DyStar
2017: Karen E. Kyllo, SGS – North America, Inc.
2016: Adi B. Chehna, Textile Tech Services
2015: R. Michael Tyndall, Cotton Inc.
2014: Kanti A. Jasani, Performance & Technical Textile Consulting
2013: Robert K. Lattie, SDL Atlas
2012: R. Frederick Miller Jr., Hickory Yarns
2011: Ann Laidlaw, X-Rite
2010: Rich Malachowski, Consultant
2009: Martin J. Bide, University of Rhode Island
2008: Richard Stephen (Steve) Simonson, ITG Burlington WorldWide
2007: John A. Darsey Jr., DyStar Textilfarben GmbH
2006: Marcia L. Quinlan, Albany International Techniweave Inc.
2005: Fred L. Cook, Georgia Institute of Technology
2004: Norma Keyes, Cotton Incorporated
2003: Nelson Houser, M. Dohmen USA Inc.
2002: Charles E. Gavin III, MFG Chemical Inc.
2001: Edward W. Boland, retired
2000: Roland L. Connelly Sr., SheLyn Inc.
1999: J. Richard Aspland, Clemson University
1998: Warren S. Perkins, the University of Georgia
1997: Herbert T. Pratt, DuPont Co.
1996: C. Hugh Patrick Jr., H & M Marine Products Inc.
1995: Rhoderick R. Blue, Ivax Industries
1994: Charles J. Wolhar, Consos Inc.
1993: Samuel J. Guertin, Leatex Chemical Co.
1992: Marguerita C. Hindle, TCE Consulting Service
1991: James P. Patton Jr., Consultant
1990: Joseph S. Panto, Albany International Research Co.
1989: Reginald W. Redston, Hubbard Dyers Ltd.
1988: Andrew J. McNulty Sr., Warwick Dyeing Corp.
1987: Fernand Schlaeppi, Ciba-Geigy Corp.
1986: Donald W. Robinson, Don Robinson Associates
1985: Luther B. Arnold Jr., Vikon Chemical Co.
1984: George S. Wham, Good Housekeeping Institute and Magazine
1983: Vernon C. Smith, Collins & Aikman Corp.
1982: John J. O’Neil Jr., Soluol Chemical Co.
1981: Virgil D. Lyon, Atlas Electric Devices Co.
1980: Richard M. Jones, American Industrial Chemical Corp.
1979: Charles L. Zimmerman, American Cyanamid Co.
1978: Frederick V. Traut, Globe Dye Works
1977: John J. Hanlon, Mohasco Corp.
1976: Carl R. Teichgraber, Dominion Textile Ltd.
1975: Frank J. Rizzo, US Army Natick Development Center
1974: Patrick J. Kennedy, DuPont Co.
1973: Ernest J. Chornyei, Bradford Dyeing Association (USA) Inc.
1972: Albert H. Rant, Laurel Products Corp.
1971: Harold B. Sturtevant, Rhode Island School of Design
1970: H. Gillespie Smith, American Cyanamid Co.
1969: P. J. Fynn, JCPenney Co.
1968: Joe D. Mosheim, Crystal Springs Bleachery
1967: Percival Theel, Philadelphia College of Textiles & Science
1966: A. Henry Gaede, Laurel Products Corp.
1965: Charles A. Sylvester, DuPont Co.
1964: Joseph H. Jones, Phoenix Dye Works
1963: J. Robert Bonnar, General Aniline & Film Corp.
1962: Thomas R. Smith, Wiscassett Mills
1961: Arthur R. Thompson, Ciba Co.
1960: Leonard S. Little, Consultant

Chapin Nomination

  • Nominations due March 31

  • Provide link to nominee's LinkedIn and/or other social media profile.
  • Describe the candidate's service to AATCC. (Upload additional documentation if applicable.)
  • Max. file size: 256 MB.
  • Self-nominations are accepted.
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

BEST VIEWED IN CHROME AND FIREFOX BROWSERS. We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. By using our services, you agree to our use of cookies.

Okay