AATCC Administrative Committees 2017-2018



Facebooktwitterpinterestlinkedinmail

AATCC Administrative Committees

C2 Executive Committee on Research (3-year appointments)
Angela Massengill (Chair ECR 2016-2018, TCR Chair 2013-2015, TCR VC 2010-2012)
Adam Varley, (TCR Chair 2016-18; TCR Vice Chair NV-2013-2015)
John Crocker (TCR Vice-Chair NV 2016-18)
Diana Wyman, Secretary (staff)
Bert Truesdale (ex officio, President)
Kerry King (ex officio, Pres-Elect)
Sandra L. Johnson (ex officio, IPP)
Peggy J. Pickett (ex officio, Edu Dir)
John Y. Daniels (ex officio)
Harold Freeman (ex officio, Chair Colour Index Subcommittee C2-C3, 2014-)
Lee Lemere (to complete Kerry King’s term 2017-18)
Carol Revels (ex officio, Chair Ed Adv Bd)
Louann Spirito (ex officio, Chair C2C)
Robina Hogan (ex officio, Chair Materials)
R. Michael Tyndall (ex officio, Chair, ChemApps)
Rich Slomko (ex officio, ITMC)
Mir Quddus (2016-18)
Carol Revels (ex officio, chair EAB)
Matt Marshall (2015-2017)
Dee Dee Lambert (2015-2017)
Karen Muhlin (2017-2019)
Brian Shiels (2017-2019)

C3 Technical Committee on Research (subcommittee of ECR)
Adam Varley (Chair 2016-2018, VC 2013-2015)
John Crocker (Vice Chair, 2016-2018)
Diana Wyman, Secretary (staff)

Additional members include chairs, secretaries and appointed members of all research committees, President, President-elect, Regional Board Members and Interest Group Chairs, and members of the Executive Committee on Research.

C5 Appropriations Committee
(Committee consists of 5 ex officio members and three past presidents. †At the November 2008 meeting, it was decided, by convention, that the longest term member would rotate off when new past-presidents comes on the committee.)
Sandra L. Johnson, ex officio, IPP/Chair 2017-2018
Bert Truesdale, ex officio, Pres 2016-2017
Kerry King, (ex officio, Pres-Elect 2016-2017)
Warren S. Perkins, (ex officio, Treasurer, 2013-2017)
John Y. Daniels, (ex officio, EVP/Secretary)
Peter J. Hauser, (IPP 2015-2016, 2017)
R. Michael Tyndall (IPP 2013-2014, 2015)
Fred L. Cook (IPP 2011-2012, 2013)

C6 Membership Committee
Debra Chronicle, Chair 2015-2018
Maria Thiry, Secretary (staff)
Bert Truesdale (ex officio, Pres)
John Y. Daniels (ex officio, EVP)

Regional Board Members, Interest Group Chairs, and Section and Interest Group representatives also serve as ex officio members of C6
New England Region  Debra J. Chronicle (2015-2016,2017-2018)
Central Atlantic Region Martha Carper (2017-2018)
Midsouth Region  John Crocker (2017-2018)
Southern Region  Harrie Schoots (2017-2018)
Western Region  Ken Kaiser (2015-16, 2017-2018)
Southeast Asia Region A.N. Desai (2017-2018)
C2C IG, Chair   Louann Spirito (2017-2018)
C2C IG At-Large  John Darsey (2017-2018)
Materials IG Chair  Robina Hogan (2017-2018)
Materials IG At-Large  Fred Cook (2017-2018)
Chemical Apps IG Chair R. Michael Tyndall (2017-2018)
Chemical Apps IG At-Large William Garrett (2017-2018)

C7 Publications Committee (5-year appointments)
Jiping Wang, (Chair 2015-2019)
Maria Thiry, Secretary (staff)
Bert Truesdale (ex officio, Pres) Non-voting
Kerry King (ex officio, Pres elect) Non-voting
Warren S. Perkins (ex officio, Treasurer) Non-voting
Philip Brown (2003-2007, 2008-2012; 2013-2017)
Robina Hogan (Chair, Materials ex-officio) Non-voting
Louann Spirito (Chair, C2C, ex-officio) Non-voting
R. Michael Tyndall (Chair, Chem Apps, ex-officio) Non-voting
Elizabeth P. Easter (2010-2014, reappt. 2015-2019)
Seshadri Ramkumar (2009-2010, ex officio-Chair Mat. 2011-2014, 2015-2019)
Aaron Johnson  (2001, 2006-2010, 2011-2015, 2016-2020)
Kerry M. King  (C2C Rep,2003-2007, 2008-2012; 2013-2017)-Remove/Replace?
James E. Rodgers  (2006-2010, 2011-2015, 2016-2020)
Nevin Gursoy (2006-2010, 2011-2015, 2016-2020)
Roland Connelly (2013-2017)
Yiqi Yang (2017-2021)
Gang Sun (2017-2021)
John Y. Daniels, Executive Vice President, (ex officio) Non-voting

C9 Constitution and Bylaws Committee
Robert K. Lattie (2005, 2007-2011, Chair 2012-2016, 2017-2021)
John Y. Daniels, Secretary (ex officio)
Bert Truesdale (ex officio, Pres)
Kerry King (ex officio Pres-Elect )
R. Frederick Miller, Jr. (2008-2012; 2013-2017)
Warren S. Perkins (ex officio, Treasurer 2013-2017)
John A. Darsey, Jr. (2003, Chair 2007-2011, 2012-2016, 2017-2021)
C11 Committee on Conferences
Kerry King, Chair (Chair 2015-2019)  REPLACE
Peggy J. Pickett, Secretary (ex officio, non-voting)
Roland L. Connelly, Sr. (2008-2010, 2011-2013, 2014-2016)
Paul Johnson (2014-2016)

Ex officio members:
Bert Truesdale (President) (ex officio)
Kerry King (Pres Elect) (ex officio)
Sandy Johnson (ex officio, IPP)
John Y. Daniels (ex officio, EVP)
Warren S. Perkins (ex officio,-Treasurer 2013)
R. Michael Tyndall (Chem IG Chair)
Robina Hogan (Materials IG Chair)
Louann Spirito (C2C IG Chair)
Angela Massengill (Chair ECR)
Martha Carper (Central Atlantic RBM)
John Crocker (Mid-South RBM)
Harrie Schoots  (Southern RBM)
A.N. Desai (Southeast Asia RBM)
Debra Chronicle  (New England RBM)
Ken Kaiser (Western RBM)
Ken Greeson (Southern Textile Research Conference)

C17 Education Advisory Board
(The merging of C15 Textile Education Committee into C17 Education Advisory Board was approved by the Board of Directors during their Fall 2014 meeting)
Carol Revels (Chair 2016-2020)
Peggy J. Pickett, Secretary (Staff)
Bert Truesdale, (ex officio,TenCate Protective Fabrics; President)
Kerry King, ex officio, Spoonflower; Pres-Elect)
John Y. Daniels (ex officio, Executive VP)
Martin J. Bide, University of Rhode Island (2009-2013, 2014-2018)
Angela Massengill, Cotton Inc. (ex officio, chair, ECR)
Adam Varley, Vartest, Inc. (ex officio, chair TCR)
Louann Spirito, SGS (ex officio, chair C2C)
R. Michael Tyndall, Cotton, Inc. (ex officio, chair Chem Apps)
Robina Hogan, United Soybean Board (ex officio, chair Materials)
Tom Stutts, Datacolor (2007-2011; 2012-2016)
Kerry M. King, TC2 (2008-2012; 2013-2017)
Yvonne Johnson, Cotton Inc. (2014-2018)
Gary Lickfield, Clemson University (2015-2019)
Nelson Houser, chaired 2000-2004, 2005; appointed 2010-14, 2015-2019
Francisco Martinez, 2010-2014, 2015-2019

TCR, ECR, and Interest Group Chairs also serve as ex officio members of C17

CS61 Harold C. Chapin Award Committee 
(Members elected by region of present Chair; serves 5-year term; final year chairs committee)
S-Seshadri Ramkumar (2014-2017) CHAIR
W-Elizabeth Easter (2015-2019) (took over Diana Wyman’s term)
NE-Martin Bide (2015-2019)
MS-John Darsey (2016-2020)
CA-Martha Carper (2017-2021)
John Y. Daniels, Secretary (ex officio)
Bert Truesdale (ex officio, Pres)

CS 65 Olney Medal Award Committee
(Members elected by committee; must be Sr. member of AATCC and have background in textile or chemical mfg.; serves 5-year term; final year chairs committee)
In 2013, the Olney Medal Awards Committee and the Awards Oversight Committee approved having a Prior (Olney) Recipient Advisory Member serve on this committee. This person is a non-voting member, who serves on the committee for three years, and does not rotate to committee chair. The Prior Recipient Advisory Member will begin his three-year term in 2014.
David Hinks (2013-2017) CHAIR
Jiping Wang, Donghua University (2014-2018)
Mary Ankeny (2015-2019)
Michael Grigat (2016-2020)
Shaun O’Hearn (2017-2021) (Chemical) (replaces Mike Cheek)
Ian Hardin, Prior Recipient Advisory Member (2014-2016, 2017-2019)
Bert Truesdale (ex officio, Pres)
John Y. Daniels, Secretary (ex officio)

CS 70 Henry E. Millson Award for Invention Committee
(Members selected by ECR. As of 2009, this award will be presented every three years; therefore, new member serves 6-year term, final year chairs committee)
Bill DiIanni, (2013-2015, 2016- ) CHAIR
Yiqi Yang, University of NE-Lincoln (2013- )
Jeff Langley, Pulcra Chemical (2013- )
Fred Cook, GA Tech (2013-2015, 2016-2018 )
Robina Hogan, Omni Tech Internat’l/Hogan Consulting (2010-2015, 2016-2018)
Bert Truesdale (ex officio, Pres)
John Y. Daniels, Secretary (ex officio)

CS 73 Young Entrepreneur Award (initiated March 2010)
(New member appointed by the BOD each year, serving a 5-year term; chair appointed by YEA Committee)
Phil Brown (2011-2017)
Mary Brannon (2011-2017)
Usha Chowdhary (2014-2018)
Heidi Carvalho (2014-2018)
Lou Protonentis (2016-2020)
Fred Cook (2011-2015, 2016-2020)
Bert Truesdale (Pres, Ex Officio)
John Y. Daniels (Secretary, Ex Officio, NV)

INTEREST GROUPS:

CONCEPT 2 CONSUMER INTEREST GROUP (C2C)
Louann Spirito (Chair 2017-2018)
Ann Laidlaw, (2005-2008, Vice Chair 2013-14)
Stacy Chadwell, Secretary
John Darsey, At Large 2017-2018

MATERIALS INTEREST GROUP
Robina Hogan, Chair 2017-2018
Sheshadri Ramkumar (Secretary 2008-2009, VC 2010, Chair 2011-2014, VC 2015-2016, 2017-2018)
Haskell Beckham, Secretary 2017-2018
Fred L. Cook, At-Large (2014-2015, 2016-2017)

CHEMICAL APPLICATIONS INTEREST GROUP
R. Michael Tyndall, Chair (2015-2016, 2017-2018)
Nelson Houser, Secretary (2015-2016, 2017-2018)
William Garrett, At-Large (2017-2018)